
"Неће из простог разлога што НБС има инструменте којима може да интервенише, пре свега, девизне резерве земље су на врло задовољавајућем нивоу, оне су довољне да обезбеде финансијску стабилност", истакао је Шошкић у интервјуу Танјугу.
Он је рекао да је слабљење домаће валуте у протеклом периоду било "релативно скромних размера" - 4,3 одсто у прва два месеца 2012, "дакле, с те тачке гледишта брзина и динамика промена девизног курса нису неуобичајене за валутни режим у коме се динар налази".
Примера ради, имате валуте као што су пољски злот који је од јула до септембра прошле године ослабио за 12,4 одсто, турска лира која је од јуна до августа прошле године ослабила за 12,5 одсто, мађарска форинта која је од октобра до децембра 2011. ослабила за 9,5 одсто, навео је Шошкић.
Према његовим речима, често се заборавља да је динар у дужем временском периоду био врло стабилан, "ако погледате уназад како се кретао девизни курс ви ћете видети да од новембра 2010. године када је курс био преко 107 динара за евро, до сада када је око 110 динара то су промене које нису необичне за валуте које су у режиму флуктуирајућег девизног курса".
Говорећи о узроцима слабљења динара, Шошкић је истакао да су они увек везани за то каква су очекивања инвеститора око укупне макроекономске позиције наше земље, "некада ту имате нервозу која може утицати, а у последње време су присутни на девизном тржишту у већој мери и резиденти са својим трансакцијама, који вероватно имају процену како је курс динара у силазном тренду".
"Тачно јесте да се то поклопило са одређеним дешавањима - заустављање нашег односа са Међународним монетарним фондом, одређени ниво резерви на страни међународних инвеститора који се јавио последично, то је нешто на шта је НБС упозоравала да се потенцијално може десити".
"Све то скупа је креирало тржишне околности у којима се ми тренутно налазимо, ми верујемо да нема разлога за забринутост у овом смислу, помно пратимо шта се дешава на тржишту и спремни смо да користимо врло значајне и ефикасне алате које имамо у својој надлежности", рекао је Шошкић.
Поводом мишљења појединих стручњака да би Србија требало да уведе фиксни курс, Шошкић је истакао да је флексибилан курс изабран с намером, јер, по правилу, смањује потенцијалну цену коју земља мора да плати под дејством екстерних нестабилности. "Ако се деси финансијска криза и ако сте у режиму фиксног курса, врло лако се може десити да земља потроши све девизне резерве, да не успе да одбрани курс на фиксном нивоу и да пошто је потрошила резерве дође до огромне корекције курса, веће него што би требало", закључио је гувернер.
(Танјуг)