
"Не само да нису враћена уставна права како су дефинисана Лондонском конференцијом, већ су им ускраћена и права у складу са актуелним
Уставом недавањем сагласности на Предлог статута Војводине", наводи се у саопштењу Војвођанског клуба.
На Лондонској мировној конференцији 1992. године констатовано је да су покрајине Косово и Војводина, као и шест република бивше Југославије, конститутивни елементи југословенског федерализма.
У закључцима конференције власти тадашње СР Југославије су се обавезале да ће грађанима Косова и Војводине вратити сва грађанска
и уставна права и да ће осигурати поштовање грађанских права становницима Санџака.
"Данас, 17 година касније све републике су самосталне државе, а Косово се бори за признавање своје независности. Једино је питање Војводине остало уставно нерешено и отворено", пише у саопштењу Војвођанског клуба.
Ова невладина организација затражила је од власти у Србији да поштују закључке Лондонске мировне конференције и да грађанима Војводине врате уставна права која им је одузео режим Слободана Милошевића.
"Свака озбиљна земља мора да поштује међународне споразуме, уговоре и закључке, а посебно ако жели да уђе у европско друштво", оцењује се у саопштењу.
Војвођански клуб је апеловао и на међународну заједницу да изврши притисак на власти у Србији, како би се испоштовали закључци Лондонске мировне конференције.
Лондонска мировна конференција одржана је од 26. августа до 28. августа 1992. године.
На њој су учествовали генерални секретар УН, представници пет сталних чланица Савета безбедности УН, представници 12 држава Европске заједнице, представници СР Југославије и четири бивше југословенске републике, суседних земаља.
Конференцији су присуствовали и представници Канаде, Јапана, Турске, Саудијске Арабије, ОЕБС-а, Конференције исламских земаља, Међународног комитета Црвеног крста.